MAKİNELER (ÜRÜNLER)
Bahçe Grubu Tarım Makinaları Hasat Makinaları ve Aletleri Ceviz Soyma, Meyve Presleme ve Salça Makineleri Çeşitli El Aletleri ve Çapalar Diğer Yedek Parça ve Aksesuar
İyi makine iyi servis

Halatlı Ağaç Silkme Makinesi Nedir? Nasıl Kullanılmalı?

Halatlı Ağaç Silkme Makinesi Nedir? Nasıl Kullanılmalı?

Bu yazımda Kadıoğlu Makine’nin en çok satılan silkme makinesi Kadıoğlu Vibrope hakkında sıkça sorulan soruları yanıtlamaya çalışacağım. Çalışma prensibi ve öne çıkan özelliklerinden de bahsedeceğim. Büyük bir ağacın bir kaç saniyede hasat edilmesinin avantajları ve dezavantajları var mıdır açıklama çalışacağım.

(Makine videoları yazımın sonundadır.)


Kadıoğlu Vibrope Ağaç Silkme Makinesi nedir?

Halatlı ağaç silkme makinesi traktör üç askı koluna bağlanan, ceviz, badem, vişne, kayısı, kestane, zeytin, dut gibi meyvelerinin silkelenerek düşürülmesine yardımcı olan ekonomik bir traktör ekipmanıdır. Aynı zamanda oldukça ekonomik olması sebebiyle Türkiye’nin en çok satılan ağaç hasat makinesidir.
Tarımda hasat zamanı yıl boyu harcanan emek, zaman ve paranın karşılığının alındığı en güzel günlerdir. Aynı zamanda zorlu bir süreç başlar: Ürünün hasadı.

Ağaçta yetişen hemen tüm ürünlerin hasadı zor, bazı durumlarda hasadı riskli ve oldukça maliyetlidir. Öyle ki ürün fiyatlarının düştüğü dönemlerde hasada harcanan tutar, hasat edilen mahsülün değeriyle benzer rakamlara çıkabilir.


Bu sebeple son yıllarda mahsül fiyatlarının düşmesiyle ağaç hasat makineleri kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.

Mekanik, hidrolik, elektronik bir çok farklı prensipte çalışan ağaç hasat makineleri Dünya’da olduğu gibi artık ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamıştır. Bugünkü yazımda Türkiye’nin en çok kullanılan, en ekonomik ağaç silkeleme makinelerinden birisi olan Kadıoğlu Vibrope halatlı silkeleme makinesinin kullanımında dikkat edilmesi gereken hususları ele alacağım.

Kadıoğlu Vibrope Badem Hasat Görüntüsü. Kadıoğlu Vibrope ile saniyeler içerisinde ağaç hasadı tamam!

Büyük bir ceviz ağacının hasadından görüntü. Ağaç yaşlı ve büyük olduğu için iyi silkeleyebilmek adına esneyebilen üst noktası seçilmiş. Genç ceviz hasadında insan hizasında noktalar seçilerek silkelenmektedir.


Neden Kullanılmalı?

 • Ağaç hasat maliyetini düşürmek, hızlandırmak, tarım işçisi ihtiyacını azaltmak.
 • Ulaşılması zor, gözle kolaylıkla görülemeyen bölgelerdeki ürünleri hasat edebilmek.
 • İnsan eliyle ağaca ve ürüne verilen hasarın önüne geçmek.
 • Büyük ağaçlarda ağaca tırmanmaktan doğan hayati tehliyeyi önlemek.
 • Hasadı bitmiş ağaçlarda son kontrol amacıyla ağacı silkelemek.
 • Ağacın hasat dönemi geçmeden ağaçtaki ürünü hızlıca hasat etmek.
Büyük Ceviz Ağaçlarında Kullanan müşterimizin Facebook Sayfamıza bıraktığı yorum (Şuan 3 makinesi var.)
Makineyi saat 9'da kargo şubesinden teslim aldım. Saat 10 gibi işe başladım. Makineyle öyle iş kaçıyor ki saat 2'de makine kendi parasını çıkardı.
Selim Türker — Sakarya, Akmeşe


Nasıl Kullanılır?

Mekanizmanın ucundaki kemer ağacın esnek bir bölgesine bağlanır. Traktörle ilerleyerek kemer ile traktör arasında kalan çelik halat gergin hale getirilir. Traktör el freni ya da fren ile sabitlenir. Traktörün kuyruk mili çalıştırılır ve traktöre yeterli miktarda gaz verilir, ağaç ortalama 5–15 saniye gibi bir süre silkelenir.

Peki Ağaç Silkelerken Nelere Dikkat Edilmeli?

(Makine’nin kullanma kılavuzunda yer alan detaylar.)

 • Silkeleyici kemer ağacın esneyen bölgesine bağlanmalıdır. (Esneyen bölgeye takılmazsa ağaç esnemediği için makine ağacı değil, ağaç traktörü sallayacaktır.)
 • Halat tam gergin hale getirip silkelemeye uygun devirde başlanmalıdır. Silkeleme anında traktörle ilerlemek hasat oranını arttırır ancak özellikle yeni kullanıcılarımız için doğru ve güvenli bir uygulama değildir.
 • “Bir şeyi gerçekten bilmek onu anlamakla olur.”
  Acemilik dönemlerinde mümkün olduğunca ince dallarda ve düşük devirle çalışılmalıdır. Operatör makinenin kullanımına alıştıkça daha kalın dallarda daha yüksek devirle çalışmaya başlayabilir.
 • Silkeleme anında halatın 5 metre yakınında bir canlı olmamasına dikkat edilmelidir. Kadıoğlu Vibrope ’ta halat koptuğunda kamçı etkisi yapmayan özel bir halat kullanılmıştır. Ancak ne olur ne olmaz. Önce iş güvenliği. Eğer halat koparsa halatın üzerindeki kelepçeler sökülerek sağlam bölgesinden tutturulup çalışmaya ara vermeden devam edilebilir.
 • Uzun yıllar kullanımı garantilemek için her 4 saatlik çalışmada makine gresörlüklerinden gres yağı ile yağlanmalıdır. Aksi takdirde ısınmadan dolayı çeşitli arızalar meydana gelebilir.
 • Gövde içinde çürümeler olan ağaçlar makine ile silkelenmemelidir.
  Çürük ağaçlar ya da dallar kırılgan olacağından kırılmalar yaşanabilir.

HANGİ AĞAÇLARI NASIL SİLKMELİ?

1 — Genç ya da kısa boylu ağaçlar için örnek silkeleme noktası:

Küçük ağaçlarda esneyebilen silkeleme noktası hemen hemen insan bel hizasındadır. Genç ağaçlar bu noktadan silkelenmektedir. Bir istisna olarak vişne hasadı yapanlar silkeleyecekleri noktaya kemeri sararken tüm dalların çevresinden dolaştırarak yapmaktadır.

2 — Orta Ölçekli Ağaçlar İçin Örnek Bağlama Noktası:

Orta ölçekli ağaçlarda esneyebilen silkeleme noktası hemen hemen insan boyundadır. Genç ceviz ağaçları, badem ağaçları, kayısı, vişne, kayısı gibi meyve ağaçları, bazı zeytin ağaçları genel olarak bu noktalardan bağlanarak silkelenir.

3 — Büyük Ağaçlar İçin Örnek Bağlama Noktası:

Yaşlı ceviz ağaçları ya da yaşlı dut ağaçları gibi büyük ağaçlar silkelenirken genelde ağaca tırmanarak esneyen noktalara kemer sarmak suretiyle hasat yapılır. Bu ağaçlar aynı zamanda hasadı en zor ağaçlardır. Silkeleme makinesi olmadan hasat saatler sürebilir. Halatlı silkeleyici ile ise sadece 5-10 dakika!Ve En Çok Sorulan Soru: Halatlı Silkme Makinesi Ağacıma Zarar Verir mi?

Halatlı ağaç silkme makinesi ağaç gövdesi ve ana dallarını sadece 2–3 cm esnetir. Bir Ziraat Mühendisi olarak bu küçük esnemenin ağacın su yollarına zarar vermesinin teknik olarak imkansız olduğunu garanti edebilirim. Çünkü ağaçta yarattığı esneme ve ağaca yaptığı baskı şiddetli esen rüzgarın ağaçta yaptığından çok çok daha azdır… Benim de bu soruyu aldığımda hemen şu soru aklıma geliyor: Sırıkla ağacı dövmek daha mı sağlıklı? Geleneksel yöntemle hasadın zararlarını ayrıntılı bir yazıyla açıklayacağım.


Peki neden bir çok kişi silkelenen ağacın zarar göreceğini düşünüyor?

Herkes zarar vereceğini düşünmüyor. Binlerce Kadıoğlu Vibrope satıldı. Bana göre o “bir çok kişi”nin düşüncelerinin sebebi tamamen göz yanılgısı. Makine videolarında ya da çalışırken dışarıdan bakıldığında üst, ince, esnek dalların çok sallandığı, karıştığı görülüyor. Halbuki ağaç sadece ama sadece 2–3 cm esniyor. Bu durum toprak hizasından bakıldığında ise sıfır “0” yani ağacın kökü kesinlikle oynamıyor.

Farklı cümlelerle ifade edeyim çünkü hayatlarına ilk kez bir ağacın silkelendiğini görenler bu durumu yadırgıyorlar. Makine ağacın esnek olan en üst üst ya da etek-uç dallarında ortalama 5–10 cm esneme yaratırken ağaç gövdesinin toprakla sıfır olan kısımı asla hareket etmemektedir. Kemerin bağlandığı noktayı ise sadece 2–3 cm esnetiyor. Yani Kadıoğlu Halatlı Sarsıcı ile çabalasanız dahi ağaç kökünü hareket ettirmeniz, iletim demetlerine zarar vermeniz ya da ağaç köklerine zarar vermeniz fiziksel olarak mümkün değildir. Belki güçlü bir traktörle güçlü bir şekilde çekerek, ağacı yıkarak bunu başarabilirsiniz silkeyeleyek değil!

Türk icadı mı?

Hayır. Halatlı Sistem Silkme Makinesi’nin ilk patenti 1890 Yılında ABD’de alınmış. Sonrasında başta Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok yerde yaygınlaşmış. Yani Kadıoğlu Vibrope sadece Türkiye’de değil başta Kanada, ABD, Almanya, Fransa, İtalya gibi ülkeler olmak üzere hemen hemen Dünya’nın her yerinde kullanılmaktadır. Tropik iklimin hüküm sürdüğü ülkelerde çeşitli tropikal meyvelerin hasadında da bu tip ağaç silkme makineleri kullanılmaktadır.


Makine’yi Zeytin için satın aldım. Başka hangi Ağaçlarda Kullanabilirim?

Yaygın olarak kullanılan ağaçlar:

 • Kayısı ağaçlarının silkeleyerek hasadı.
 • Ceviz ve ağaçlarının silkme yoluyla hasadı.
 • Meyve suyu olacak vişne ağaçları hasadı.
 • Olgun döneminde hasat edilen zeytin ağaçları.
 • Narenciye ağaçları.
 • Erik hasat makinesi olarak.
 • Meyve suyu olacak elmaların hasadı.
 • Kestane ağaçları hasadı.
 • Dut pekmezi için dut ağaçlarının silkelenmesi.
 • Bazı orman ağaçları.
 • Antepfıstığı Hasadı.

Sofralık gemlik tipi zeytin ağacından bir görüntü.

Edremit cinsi zeytin hasadından bir görüntü. Edremit tipi zeytin ağaçları kırılgan olabileceği için dalın uç noktası seçilmiş.

Ceviz Hasat Makinesi Olarak Kadıoğlu Vibrope Kullanımı:


Vibrope Ceviz Hasadında.


Badem Hasat Makinesi Olarak Kadıoğlu Vibrope Kullanımı:


Vibrope ile Badem Silkeleme


Vişne Hasat Makinesi Olarak Kadıoğlu Vibrope Kullanımı:


Vibrope ile Vişne Silkeleme


Kestane Hasat Makinesi Olarak Kadıoğlu Vibrope Kullanımı:


Kestane Silkeleme

Zeytin Hasat Silkme Makinesi Olarak Kadıoğlu Halatlı Sarcıcı:


Halatlı Sarsıcı'nın zeytin hasat makinesi olarak kullanılması.

Peki Neden Kadıoğlu Vibrope’yi tercih etmeliyim. Farkı nedir?

 • Can Güvenliği için Yeni Nesil Makarasız Tasarım.
 • Ağaç Hasat işlerini %70-%90 oranında hızlandırır.
 • Yapraklardan dolayı görünmeyen meyveler yada zirve dallardaki meyvelerin hasatı oldukça kolaylaşır.
 • Ağaçtan ya da merdivenden düşme riskini ortadan kaldırır.
 • Özel ayarlanmış çalışma gücü ve devri ile küçük ve büyük ağaçları sallarken kullanım için idealdir.
 • Ekonomik
  Küçük çapta üretim yapan çiftçiler dahi rahatlıkla ulaşabilir. Kurulumu basit, kullanımı kolaydır.
 • Halat koparma riskini azaltan kuru rulmanlı, makarasız, sürtünmesiz tasarım. Yalın ve basit tasarımı ile yıllar boyu hizmet eder.
 • Yeni nesil bakım istemeyen yağsız, şanzumansız, burçsuz sistem.
 • 8–10 mm çelik halat.
 • Emsallerinden farklı olarak tüm bağlantıları çelik rulmanlar üzerinde hareket eder. Sürtünme olmadığı için traktörü yormaz, güç iletim kaybı minimum düzeydedir.
 • Çelik, hafif ve güçlü şase. %100 Alman Tasarımı.
 • Sarf malzemesi ve bakım ihtiyacı yoktur.
 • 10 ülkeye ihracatı yapılan uluslararası standartlarda kalite.
 • Sağlam ve uzun ömürlü:
  Makinamız ihtiyaç duyulanın çok daha üzerinde kuvvete dayanıklıdır.
 • Tüm hareketli parçaları CNC makinalarla yüksek hassasiyetle işlenmiştir.
 • Boyasının ultraviyole stabilitesi yüksektir.
 • Belgeler:
  CE Belgesi.
  Uludağ üniversitesi deney raporu.
  Satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi.
  Zirai kredilendirme belgesi.
 • Teleskopik Kolu (Opsiyonel)
  Kadıoğlu tasarımı teleskopik kolu ile merdivensiz 7 m. yüksekliğinde dallara bağlanabilir. Yüksek dallarda kullanımda teleskopik sap, ağaca çıkma ihtiyacını ortadan kaldırarak güvenliğinizi sağlar. Merdivene gerek yoktur. Tüm işi yerde çalışarak halledebilirsiniz.

Sevkiyata Hazır Kadıoğlu Vibropelar.


Kadıoğlu Makine olarak bize sıkça sorulan soruları yanıtlamaya çalıştığım yazımı okuduğunu için teşekkür ederim.

Kadıoğlu Makine San. Tic. Ltd. Şti. - Ziraat Mühendisi, Engin Emre

Bir sonraki yazımda Kadıoğlu Vibrope Maxi  Modeli hakkında sık sorulan soruları yanıtlamaya çalışacağım.


Tüm hakları saklıdır 2021 Kadıoğlu Makina
Tarmakbir Logo
Kadıoğlu Makine, Türk Tarım Makineleri
İmalatçıları Birliği üyesidir.