MAKİNELER (ÜRÜNLER)
Bahçe Grubu Tarım Makinaları Hasat Makinaları ve Aletleri Ceviz Soyma, Meyve Presleme ve Salça Makineleri Çeşitli El Aletleri ve Çapalar Diğer Yedek Parça ve Aksesuar
İyi makine iyi servis

Zeytinde Halatlı Silkeleme Makinesi Kullanılır mı? Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Zeytinde Halatlı Silkeleme Makinesi Kullanılır mı? Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

KADIOĞLU VIBROPE VE VIBROPE EKO ZEYTİN HASAT MAKİNELERİ ZEYTİNDE KULLANIM TAVSİYELERİ

Nasıl Kullanılır?

Mekanizmanın ucundaki kemer ağacın esnek bölgesi seçilerek bağlanır. Traktörle ilerleyerek kemer ile traktör arasında kalan çelik halat tam olarak gergin hale getirilir. Traktör, el freni ya da fren ile sabitlenir. Traktörün kuyruk mili çalıştırılır ve traktöre yeterli miktarda gaz verilir, ağaç ortalama 5–15 saniye gibi bir süre silkelenir.

ÖNEMLİ: Silkeleme anında traktörle ilerlemeye çalışmak dal kırılması vb olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Bu sebeple özellikle yeni kullanıcılar makine ile çalışma tekniğine hakim olana kadar bu hususa dikkat etmelidirler.Zeytin Ağaçlarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

1 - Kullanıcı tecrübeleri neticesinde zeytin için ideal halat uzunluğu 4 - 6 metre aralığı tespit edilmiştir. Kısa halat kullanıldığında halat ağırlığı azaldığı için çekme kuvveti ağaca daha seri bir şekilde ulaşmaktadır. Esneme payı da azaldığı için kısa halat kullanımı kolay kullanımı da beraberinde getirmektedir.  Ceviz, kestane vb büyük ve güçlü ağaçlarda 15 metreye kadar uzunlukta halat kullanılabilir.

2 - Silkelenecek zeytin ağaçları seçilirken gövde çürüğü, kabuk altı aşısı olmayan, sağlıklı ağaçlar seçilmelidir. Bu seçim doğru yapılmazsa dal kırılmaları vb istenmeyen sonuçları olabilir.

3 - Zeytin ağacı diğer pek çok ağaca göre kırılgan ağaçlardır. Bu sebeple ağaçların esnek ve dal ayrımlarından mümkün olduğunca uzak bölgeleri seçilerek silkelenmelidir.

4 - Genç zeytin ağaçlarında topraktan uzak, taçlanmanın başladığı yerlerden bağlanarak silkelenmesi gerekir.

5 - Erken hasat zeytinde makine düşürme verimi düşük kalabilir. Bu sebeple mümkün olduğunca olgunlaşmış zeytinde kullanımı makine verimini arttırmaktadır.

Sık Aldığımız Sorular:

1 - Tüm zeytini döker mi?

Hayır. Diğer tüm silkeleyici makinelerde olduğu gibi Vibrope ile çalışırkende ağaçta zeytin kalacaktır. (Özellikle yan, etek dallarda kalabilir. Tepe dallardaki zeytin büyük oranda hasat edilecektir. Titreşim tepe, uç dallara çok daha iyi ulaşır.)

2 - Yeşil zeytin ve siyah zeytinde dökme oranı nedir?

Kimi zeytin ağacı’nın zeytini hasat edildiği dönemde yeşil de olsa kolay dökülür. Kimi ağacın zeytini siyahta olsa zor dökülür. Eğer zeytin ağacının tane sapı çürümeye başlamışsa, kolay dökülen dönemdeyse ağaçtaki zeytinin %70 - %90'ını bir kaç saniye içerisinde hasat edebilirsiniz. Eğer zeytin tanesinin sapı sağlamsa hasat edilen zeytin miktarı %40- %50'lerde kalabilir. Hasat performansı ağaç yapısı, makine kullanım tecrübesi ile de doğrudan ilgilidir. Budama yapısı da hasat performansını etkileyebilir.

3 - Ağaca zarar verir mi?

Vibrope silkeleyicilerin ceviz, badem, kayısı ve vişne gibi ağaçlarda 5000'in üzerinde müşterisi vardır, yaygın olarak kullanılmaktadır ve ağaçlara tespit edilmiş bir zararı yoktur. Yarattığı silkeleme şiddetli esen rüzgarın ağaçta yarattığı baskının çok daha azıdır. Tüm ağaçlar rahatlıkla 5-10 cm esneyebilirler.
Ancak zeytinde durum biraz daha farklıdır. Zeytin ağaçlarının gövdelerinde çürükler varsa ya da kabukaltı aşısı varsa ilgili ağaçlarda kullanımda dikkatli olunmalıdır. Bu ağaçların dallarında kırılmalara sebep olabilir.  Bu sebeple özellikle yeni kullanıcıların özenli çalışması ve tecrübesi oldukça önemlidir. 


4 - Benim ağaçlarıma olur mu?

Bu konuda yorum yapabilmemiz için ağaçlarınızın dal ve gövde yapısı görülecek bir kaç açıdan çelikmiş fotoğrafını whatsapp’dan bize iletirseniz. Ön değerlendirme yapabiliriz. Whatsapp Danışma Hattı: 05383328085


5 - Bu makineyi neden satınalmalıyım?

1) Tepe dalların hasadı: Halatlı silkeleyiciler ile çalışırken titreşim en iyi tepe dallara ulaşır ve en iyi döküm tepe dallarda olur. Zeytin kalırsa da büyük oranda etek (yan) dallarda kalır. Bunların da hasadı kolay olduğu için tek ağacın hasadı oldukça kısa sürede tamamlanır.

2) Aynı işçi sayısıyla günlük hasat miktarını arttırmak:  Bu tip ağacın tümünü ya da ana dallarını silkeleyen makinelerde amaç zeytinin tümünü dökerek düşürmek değil hasat edilen günlük miktarı arttırmaktır. Günlük 1 ton hasat yapabilen ekip Kadıoğlu Vibrope yardımıyla hasat yaparsa günlük hasat miktarını 4-5 tona kadar çıkartabilir.

3) Geç kalınan hasatta, dibine dökülen ağaçlardaki zeytini hızlıca hasat etmek: Bazı zeytinliklerde hasat hızlı ilerlemediği için zeytin dibine dökülmeye başlayabilir. Bu zamanlarda Kadıoğlu Vibrope’un hasat performansı yüksektir. Bu dönemlerde dal dal değil de hızlıca ağaç ağaç hasat etmek olası hasat kaybının büyük oranda önüne geçer. Günlük yüksek tonajda hasat sağlanır.

4) 2 kez hasat yapılan ağaçlar: Bazı zeytin üreticileri önce siyahlaşan, olgunlaşan zeytini diğer zeytin ağaçlarının tanelerini büyütmek amaçlı hasat ederler. Kadıoğlu Vibrope bu iş için uygundur.

5) Tüm ağaçlarda kullanım için: Vibrope serisi tüm makineler sadece zeytinde değil ceviz, badem, kayısı, dut ve meyvesuluk tüm meyve ağaçlarında kullanılmaktır. Sağladığı kolaylık düşünüldüğünde tek ağaca bağlı kalmaksızın her evde bulunması gereken ekonomik bir ağaç silkeleme makinesidir.

6 - Nakit alacağım, 5 adet birden alacağım indirim yapar mısınız?
Kapıda ödeme, havale ile ödeme ya da taksitsiz kredi kartı ile ödeme yapıldığında %5 ek indirimimiz söz konusudur. Hizmet kalitesi standartlarımız gereği adetli alımlarda ek iskontomuz yoktur.

7 - Aldım, memnun kalmadım iade edebilir miyim?
Tüketici hakları gereği aldığınız makineyi kullanmadan 15 gün içerisinde faturasıyla iade edebilirsiniz. İmalattan kaynaklı bir üretim hatası durumunda da iade edebilirsiniz. Ancak satın aldığınız bir iş makinesi olduğu için bir üretim hatası yoksa kullandıktan sonra iade almamız mümkün değildir.

NOT: Memnun kalmamanız durumunda sizin adınıza 2. el makine satın almak isteyen müşterilerimizi size yönlendirebiliriz.

ÖZET: KADIOĞLU VIBROPE TÜM ZEYTİN AĞAÇLARINDAKİ TÜM ZEYTİNLERİ HASAT ETMEK İÇİN DEĞİL, GÜNLÜK HASAT MİKTARINI 3-4 KATA KADAR ARTTIRABİLMEK İÇİN YARDIMCI MAKİNE OLARAK TERCİH EDİLMELİDİR. AYNI MAKİNE CEVİZ, BADEM, DUT VE MEYVE SUYU OLACAK MEYVELERİN HASADINDA KULLANILABİLMEKTEDİR.


HANGİ AĞAÇLARI NASIL SİLKMELİ?

1 — Genç ya da kısa boylu ağaçlar için örnek silkeleme noktası:

Küçük ağaçlarda esneyebilen silkeleme noktası hemen hemen insan bel hizasındadır. Genç ağaçlar bu noktadan silkelenmektedir. Bir istisna olarak vişne hasadı yapanlar silkeleyecekleri noktaya kemeri sararken tüm dalların çevresinden dolaştırarak yapmaktadır.

2 — Orta Ölçekli Ağaçlar İçin Örnek Bağlama Noktası:

Orta ölçekli ağaçlarda esneyebilen silkeleme noktası hemen hemen insan boyundadır. Genç ceviz ağaçları, badem ağaçları, kayısı, vişne, kayısı gibi meyve ağaçları, bazı zeytin ağaçları genel olarak bu noktalardan bağlanarak silkelenir.

3 — Büyük Ağaçlar İçin Örnek Bağlama Noktası:

Yaşlı ceviz ağaçları ya da yaşlı dut ağaçları gibi büyük ağaçlar silkelenirken genelde ağaca tırmanarak esneyen noktalara kemer sarmak suretiyle hasat yapılır. Bu ağaçlar aynı zamanda hasadı en zor ağaçlardır. Silkeleme makinesi olmadan hasat saatler sürebilir. Halatlı silkeleyici ile ise sadece 5-10 dakika!

Sofralık gemlik tipi zeytin ağacından bir görüntü.

Edremit cinsi zeytin hasadından bir görüntü. Edremit tipi zeytin ağaçları kırılgan olabileceği için dalın uç noktası seçilmiş.

ZEYTİNDE ÇALIŞMA VİDEOLARI
Tüm hakları saklıdır 2021 Kadıoğlu Makina
Tarmakbir Logo
Kadıoğlu Makine, Türk Tarım Makineleri
İmalatçıları Birliği üyesidir.